Kreativní dny IV.

28. 6. - 3. 7. 2024
 
Kreativní dny jsou pomyslným vrcholem naší úštěcké sezóny a na předchozí tři ročníky často a rádi vzpomínáme. Společně s vámi se opakovaně podařilo vytvořit jedinečnou atmosféru a prožít v ní několik velice intenzivních, inspirativních a veselých dnů. A tak se zase letos 28. 6. - 3. 7. potěšíme tvořivými dílnami, hudbou a dobrou společností.  A skrze cvičení, výlety a meditace dobijeme síly. 

Každý z cca 20 účastníků se předem zaregistruje do jedné ze tří dílen: pohybově-divadelní, výtvarné a hudební. Všechny dílny budou otevřené jak pro lidi se zájmem bez větších zkušeností v oboru, tak i pro zkušenější performery a tvůrce. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program: hudba, výlety, Chi kung, meditace atd.

Tématem letošních Kreativních dnů je ODRAZ:


Odraz znamená vzdálení se.
Odraz může znamenat přiblížení k novému cíli.
Odraz může znamenat trajektorii od již existující skutečnosti k něčemu novému.
Odraz je odpoutáním se od výchozího bodu.
Odraz předznamenává změnu situace.
Odraz je pohybem v kontextu.
Odraz ukazuje zlomek reality.
Odraz je pravdivou reflexí.


Přijeďte sledovat vlastní odraz a utvářet jeho pojetí skrze pestrou škálu projevů v letošních kreativních dílnách!Hlavní dílny:

Odraz - vnímání v pohybu
se Sárou

Tělo je hřiště. Tělo je (někdy) bojiště. Tělo je Pandořina skříňka vzpomínek, pocitů, vjemů. Společnou prací se ponoříme do svého vnitřního světa prostřednictvím citlivého naslouchání tělu v pohybu.Dílna bude probíhat v angličtině.
více o dílně zde

Předběžný program dne:

8:00    chi kung a meditace

8:30    snídaně
10:00   kreativní blok / cvičení
13:00   oběd
15:00   kreativní blok / výlet
19:00   večeře
20:00  hudba/oheň/představení

* Všechen program s výjimkou hlavních dílen je dobrovolný.  


Podrobný program bude zveřejněn zde.


galerie z minulých ročníků ke shlédnutí zde

Akvarel - jednoduchost a síla koncentrace

s Marií

Akvarel je učitel koncentrace a přítomného okamžiku. Budete se učit nechat některé věci být a voda vám ukáže překvapivá kouzla. Nahlédnete do mé laboratoře, ukáži vám jak si vyrábím přírodní barvy a jak je používám.více o dílně zde

Doprovodné dílny:

Chi kung a meditace
s Petrem

Každé ráno začneme krátkým cvičením a meditací v té nejjednoduší formě.

Zvuky okamžiku

s Ondrou

Budeme improvizovat, tvořit rytmy a melodie pomocí hudebních nástrojů, ale i pomocí zvuků na místě. Kdokoli je vítán se přidat, budeme si hrát s pravidly tvorby. Bude se stavět a opět bořit hudební dílo pomocí smyček, efektů, delayů - tedy ODRAZů sama sebe z uplynulých sekund.


více o dílně zde

Registrujte se zde


registrace stále otevřená!
počet účastníků omezen

Ubytování
Ubytování bude zajištěno buď v našich pokojích pro 2–4 lidi, nebo ve vlastních stanech.

Jídlo

Společná jídla budou probíhat 3x denně. Vařit budeme jednoduché, chutné a vegetariánské pokrmy.

Příspěvek 5900-8900 Kč 

Každý z účastníků si bude moci určit výši finančního příspěvku dle svých možností a spokojenosti. Minimální částka 5900 Kč pokrývá základní náklady na pobyt, stravu, lektory, kulturní program a část organizace. Není v ní ale počítáno se žádným příspěvkem pro další rozvoj centra. Maximální částka 8900 Kč je částka, kterou rádi přijmeme od spokojeného účastníka.

Pro více informací nám neváhejte napsat na

centrumustek5@gmail.com


FB event: 

https://fb.me/e/4kQ6jTlLI
Odraz - vnímání v pohybu
se Sárou Bocchini


Dílna bude probíhat v angličtině.


Tělo je hřiště. Tělo je (někdy) bojiště. Tělo je Pandořina skříňka vzpomínek, pocitů, vjemů. Tělo je plavidlo, které nás provází světem.

Tělo je prostor, který má vnitřek a vnějšek - tělo zabírá svůj vlastní prostor.

Tělo je přítomné, i když nejsme přítomni - ale když jsme přítomni, je to lepší.

Tělo není pohyb, ale když tělo a pohyb vstoupí do dialogu, začne se něco objevovat, volat po pozornosti.


Společnou prací se ponoříme do svého vnitřního světa prostřednictvím citlivého naslouchání tělu v pohybu. Při společné práci vyjdeme z tohoto prostoru s malými i velkými objevy a možná i s touhou se o ně podělit.


Cesta, která začíná od vnímání těla - přesného, citlivého, pozorného - a pokračuje přes uvědomování si vztahů s tím, co mě obklopuje - prostor, teplota, pracovní skupina - až k akci, která z těchto prvků vzniká a rozvíjí se.

Cesta uvědomování si pohybu, od mechanické/anatomické úrovně, pokračující jemnější úrovní vnímaných pocitů a toho, jak tyto pocity vytvářejí obrazy a asociace, které ovlivňují pohyb a expresivitu.


Přístup k pohybu, který spíše než z "tvorby" vychází z věnování pozornosti tomu, co je již dáno, co mnou již pohybuje a co mě již ovlivňuje.

Když pozastavíme vůli něco udělat, můžeme si uvědomit, že to, co je potřeba, je již zde.O Sáře:

Jsem italská tanečnice a performerka. Snažím se žít v Rimini, městě, kde jsem se narodila, ale hlavně trávím čas v autobusech a vlacích, na cestách mezi projekty, za které jsem velmi vděčná. Spolupracuji především se souborem fyzického Divadla Continuo a se švýcarským souborem Perpetuomobile Teatro, jehož práce se zaměřuje na masky. Pohybové a divadelní workshopy jsem začala vést zhruba před sedmi lety a našla jsem velkou radost a přínos ve sdílení toho, co mi předali jiní lidé. Fascinuje mě anatomie a dokonalá složitost těla - v paralelním vesmíru jsem fyzioterapeutka,  

nebo možná budu v tom příštím. Během posledních let jsem se vzdělával také v józe, né proto, abych "spojila" tělo a mysl, ale abych si uvědomila, že už jsou dávno pohromadě. Pohyb je můj mistr, je to způsob, skrze který se spojuji s lidmi, nejlepší nepřítel mé vrozené lenosti, věc, kterou dokážu pozorovat celé hodiny, která mi přináší mnoho otázek a i několik dobrých, dočasných odpovědí.Akvarel- jednoduchost a síla koncentrace

s Marií Ladrovou


Ráda vás provedu divy i úskalími této nejnáročnější malířské techniky. Akvarel je učitel koncentrace a přítomného okamžiku. Budete se učit nechat některé věci být a voda vám ukáže překvapivá kouzla. Nahlédnete do mé laboratoře, ukáži vám jak si vyrábím přírodní barvy a jak je používám. Zjistíte, jaké potřebujete k akvarelu papíry, barvy, štětce. Naučíte se dívat se na akvarel jinak než dřív! Dílna je určena hlavně pro začátečníky, pokročilejší studenti budou přehodnocovat dosavadní zkušenosti.


O Marii


Mám ráda kořeny a houby. Používám staré technologie a žasnu nad řemesly našich předků. Tyto zkušenosti vyvěrají v mé hudbě, obrazech, kuchařských receptech, objektech i v pedagogické činnosti. Sice jsem vystudovala výtvarné školy, ale cítím to jen jako otevření. Hlavní inspirací je mi umění přírody, kde se nejvíc dozvídám, co mám dělat a proč jsem zde. Žiji v Mokropsech u řeky Berounky, pěstuji zeleninu, chodím na vandry, maluju obrazy, skládám hudbu, pletu, vyrábím léky z hub, vařím.Víc informací naleznete na: www.marieladrova.comZvuky okamžiku

s Ondrou Slavíkem


Největší magie se děje v momentech, kdy se člověk otevře a prožívá naplno přítomný okamžik. Cokoliv jako hudební nástroj. Hudba jako nástroj na cestě do nitra.

Každý člověk je umělec, každý může improvizovat, každý má možnost promlouvat sám k sobě skrze hudbu, prožít silný umělecký zážitek, přesahující čas a prostor, který přetváří ducha.


Při hudební improvizaci vzniká charakteristická neopakovatelná atmosféra, která je dílem momentálního rozpoložení účastníků, prostředí a použitých nástrojů. Vznikají zvukové Gaudího stavby, hluboké rokle ambientu, pouště trapnosti, cirkusy absurdna, které se odvíjejí jak filmové plátno, bortí se a davájí vzniknout dalším a novým krajinám. Člověk se vydává na cestu, u které nezná konec a která mu dává ochutnat z jeho netušených schopností tvůrčího potenciálu.


Budeme improvizovat, tvořít rytmy a melodie pomocí hudebních nástrojů, ale i pomocí zvuků na místě. Kdokoli je vítán se přidat, budem si hrát s pravidly tvorby. Bude se stavět a opět bořit hudební dílo pomocí smyček, efektů, delayů - tedy ODRAZů sama sebe z uplynulých sekund. Uvidíme, kam se vydáme…O Ondrovi:

Jsem muzikant, učitel, věčný žák, táta, manžel, člověk tvořící, žijící život, hledající, občas nacházející. Měl jsem několik učitelů a mám mnoho žáků. Odehrál jsem stovky koncertů, hrál na stovce míst ve všech možných prostředích, hrál jsem a hraji s hudebními tělesy různých hudebních žánrů. Mám množství rozptylujících zálib jako jsou cizí jazyky, běhání, bojová umění, astrofyzika, zkušenosti s bytím ve tmě, v půstu, v Amazonské džungli s indiány, v jiných stavech vědomí…a vždy se vracím zpátky k hudbě. Mými hlavními nástroji jsou bubny a klavír, pak cokoliv. Vkusově neohraničen přebíhám a hledám průniky mezi alternativnou, elektronikou, vážnou hudbou, lidovkou a experimentem.
Podrobný program

Bude zveřejněn
Galerie